ÚT A BAJNOKI CÍMIG – 3. RÉSZ
Boa András elhatározta, hogy egyszer gokart bajnok lesz és mindent megtesz azért, hogy ezt az álmát megvalósítsa. Rendszeresen jelentkező blogjában azt meséli el, hogyan éli meg az ehhez vezető utat. Sikerek, kudarcok, versenyek, edzések, érzelmek, barátságok és még sok minden, ami a bajnoki címig vezető utat övezi.
AZ EDZÉS, GYAKORLÁS ÉS AZ ERŐNLÉT FONTOSSÁGA
Sokan alábecsülik az edzés jelentőségét, mondván, hogy a tehetségük és a jó fizikai erőnlétük végett nem szükséges edzeniük amatőr gokartos szinten. Nos szerintem ez nagy hiba. Amikor visszaemlékszem arra, hogy mit éreztem az első gokartozásom után, még mindig elzsibbad az alkarom.
Szerintem egy gokartos teljesítményét az alábbi változó tényezők befolyásolják: fizikai erőnlét, vezetés-technikai tudás, mentális állapot/koncentrációs képesség. A gépet egy állandó tényezőnek vegyük, azzal ne foglalkozzunk. Én külön foglalkozom a fent említett területekkel, amihez nagy segítséget nyújthat a rendszeres önálló edzés, vagy a KARTING365 Gokart Akadémia, amely arra ösztönöz, hogy rendszeresen eddzek.
Fizikai erőnlét és koncentrációs képesség:
Szerintem ez a két terület szépen lassan összekapcsolódik, amikor már kezdünk komolyabban foglalkozni a versenyzéssel, és az utolsó tizedeket vagy századokat keresgéljük. Személyes példa: A KARTING365 Gokart Kupában két kategóriában szoktam versenyezni, 85kg+ és 95kg+-ban. Ez a három fix szabadedzés mellett kettő időmérőt és kettő versenyt jelent. Én egy betanult vezetési technikát vettem fel, hogy próbáljam standardizálni a mozdulataimat. Ez a technika számomra még nem természetes, ezért fizikailag még megterhelőbb, és az izmaimat jobban fárasztja. A második versenyre általában kicsit esik a teljesítményem, mert nem konzisztensen vezetek, fizikailag elfáradok, és nem tudom a tanultakat és a mozdulatokat helyesen véghezvinni. Ez a fizikai fáradtság nem azt jelenti, hogy az izmaim teljesen kikészülnek, hanem a koncentrációs képességem redukálódik az energiahiány és az izomfáradtság miatt. Az agyam azzal kezd el foglalkozni, hogy miért így tartom a kezemet, kicsit zsibbad az alkarom, ahelyett hogy 100%-ban arra összpontosítanék, hogy hol fogom megfékezni a gokartot, és hogy jövök ki a kanyarból. Természetesen az lehet egyén függő, hogy ki milyen módon tud koncentrálni egy adott feladatra, de korábbi sporttapasztalataim alátámasztják, hogy igenis a kettő szorosan összefügg.
Én alapvetően sportosnak tartom magam, de fizikailag még mindenképpen edzenem kell, ami jelent kardió és konditermi/izomerősítést, valamint rengeteg vezetést/gokarotzást, ugyanis a kettő együtt szerintem a leghatékonyabb. A gokart láthatatlan izmokat is képes megdolgoztatni, ahogy ezt korábban éreztem magamon, ezért próbálok minél többet vezetni, hogy szokjam a terhelést. A konditeremben pedig egy alkalommal a héten mindig egy váll-hát-kar napot tartok. (Általában heti 2-3x megyek le sportolni.)
Vezetéstechnikai tudás:
Ezen a téren most még rengeteg új dolgot és trükköt tanulok, mert nagyon az “elején járok az utamnak”. Általában több dolgot szoktam próbálgatni egy edzés során, és természetesen egy csomó extrém szituációt is tesztelek. Szeretem kipróbálni a végleteket, így nem érhet meglepetés az éles szituációkban, és a lehető legtöbb esetre fel tudok készülni, valamint ráérzek, hogy mikor veszem helyesen a kanyarokat, mikor nem, hol kellene nagyobb lendületet átvinni, hol van az a pont, amikor a kevesebb néha több. A kísérletezés és egy pálya megfejtése mindig nagyon izgalmas számomra, ezeket az edzéseket szeretem a legjobban.
A KARTING365 Gokart Akadémia nekem minden téren sokat ad. Szeretem a személyre szabott izgalmas feladatokat, és van egy remek szakember, aki foglalkozik velem. Az edzések általában mindenkinek a saját képességeihez vannak igazítva és ehhez megfelelő elvárások vannak támasztva, de fontos, hogy vannak elvárások, amik ösztönöznek és egyben referenciapontok is.
Én nekem nagyon fontos, hogy egy hiteles személytől kapjak mindig nyers és őszinte visszajelzést, és ebben Gábor nagy segítség számomra.
Az edzéseket persze sokan meg tudják csinálni saját maguk is önállóan, én viszont úgy érzem, hogy nem árt, ha az egómon kívül más is véleményt alkot a teljesítményemről.
Magamon pedig észrevettem, hogy fizikailag mindenképpen többet bírok a sok vezetés miatt mint korábban, pedig nem lettem izmosabb, csak a koncentrált terhelést jobban bírja a szervezetem, ez pedig köszönhető magának a vezetésnek és az ugyancsak koncentrált edzéseknek is. Igazából én mindenkinek azt javaslom, hogy gokartozzon nagyon sokat, mert a gokartozás egy rohadt jó dolog, illetve ha ki szeretnétek magatokat próbálni versenyen, a KARTING365 Gokart Kupa kimondottan jó lehetőség erre, veszíteni való nincs, ellenben a hangulat nagyon jó, valamint megtapasztalhatod a fizikai állóképességed határait is 🙂
0 hozzászólás