A KORONAVÍRUS HATÁSA AZ AUTÓSPORTRA

Szerző: Pataki Gábor Közzétéve:

Vajon mit eredményez a motorsport területén a COVID-19 megjelenése? Egyáltalán megrendezésre kerülnek a 2020-ra meghirdetett bajnokságok? Tapasztalunk valamilyen átrendeződést az autósportban a járvány hatására? Szubjektív cikkünk ezeket az egyre többekben felmerülő kérdéseket boncolgatja.

SUZUKA, JAPÁN (Photo: Peter J Fox/Getty Images)

A COVID-19 hatása a sportra

Az biztosan állítható, már a cikk írásakor is komoly felfordulást okoz a koronavírus járvány a sport világában és könnyen lehet, hogy ennek további hullámai érkeznek még. A világ számos jelentős sporteseményét törölték, vagy elhalasztották.  Az UEFA a 2020-as futball Eb-t egy évvel később tervezi megrendezni, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szintén elnapolta az olimpiát, számos nemzetközi és nemzeti bajnokság bizonytalan ideig szünetel, több sportesemény megrendezése kérdésessé vált. Gyakorlatilag világszinten megállt a sportélet.

Sajnos a motorsport sem kivétel, sorra jönnek a hírek a törölt, vagy elhalasztott futamokról. Mit tudunk március végén, április elején? A Forma-1 mezőnye versenykörülmények között leghamarabb csak június közepén gurulhat ki az aszfaltra, addig ugyanis az összes esemény törölve lett, vagy halasztásra került. És valószínűleg ennek nincs vége, újabb versenyhétvégék kerülhetnek még ki a naptárból. Nagy kérdés, hogy azok a helyszínek, akik a halasztás mellett döntöttek, pár hónap múlva még mindig úgy gondolják-e, hogy szeretnék megrendezni idén az elmaradt futamot. Ez a bizonytalanság újabb és újabb kérdéseket vet fel az F1 idei sorsát illetően. A WRC egyébként a június 4-7 közötti fordulóját is törölte már, a Formula E versenynaptára szerint június 6-ig biztosan nem láthatunk futamot.  A MotoGP viszont egyelőre látszólag optimista, május 3-án Spanyolországban (bár ez mostanra már kérdésessé vált), május 17-én Franciaországban tervez futamot, azonban a járványhelyzet alakulását látva nehezen tűnik elképzelhetőnek, hogy ez valóban bekövetkezhessen. Bernie Ecclestone már egyenesen azt nyilatkozta a napokban, hogy ő az idei F1 bajnokságot törölné, és 2021-től indítaná csak újra. A királykategória korábbi mindenható ura úgy véli, a júliusi silverstone-i futam megrendezése is nagyon gyenge lábakon áll.

formula1.com

Mikor térhet vissza az autósport az eredeti kerékvágásba?

Arra a kérdésre, hogy mikor állhat helyre a rend a világban, illetve kifejezetten az autósportban, csak az adhat most választ, akinek varázsgömbje van. Mivel mi ennek híján vagyunk, csak arra hagyatkozhatunk, amit a szakértők prognosztizálnak a járvány lefutásával kapcsolatban. Nagyban nehezíti a helyzetet, hogy ezek a becslések jelentősen eltérnek, hiszen rengeteg az ismeretlen a koronavírussal kapcsolatban. A kínai Wuhanban 2 hónapig tartó nagyon szigorú kijárási korlátozás volt, de ezt csak az első eset megjelenésétől számított két hónap után vezették be. Európában, illetve a világ többi részén ellaposításról beszélnek, amely egyúttal a rendkívüli helyzet időbeli kinyújtásával járhat. Több olyan szakértői véleményt is lehet olvasni, mely szerint egyáltalán nem jelenthető ki, hogy Kína, vagy Dél-Korea túl van a koronavíruson. Ugyanis ahogy visszaáll minden a normál kerékvágásba, újra indulhat egy hullám, mivel jelenleg is vannak új fertőzöttek, a vírus jelen van.

A legoptimistább becslések is 2 hónapos minimális időszakot említenek, amit „ki kell bírnunk”, míg mások inkább júliusra, augusztusra teszik az élhetőbb körülmények visszatérését. Az már jóval kevésbé biztató megközelítés, hogy valódi megoldás csak akkor lesz, ha megvan a vakcina, amely viszont csak 12-18 hónap múlva, tehát 2021 elején, vagy közepén várható. Elképzelhetőnek tartják a szakértők, hogy ahogy egyre több információ áll rendelkezésre a járványról, úgy fokozatos lazítások jöhetnek, például újranyitnak az óvodák/iskolák, ha kiderül, hogy a gyermekek nem játszanak szerepet a terjedésben. De ez csak spekuláció, jelenleg lehetetlen megmondani, konkrétan az autósport hogyan és mikor támadhat fel. Tehát arra kellhet berendezkednünk, hogy akár hosszú hónapokig is eltart majd, mire visszatér az eredeti rend. Vélhetően nem egyik napról a másikra történik majd a visszaállás, hanem lépésről-lépésre. Ez a sporteseményekre, illetve ezen belül a motorsportra is egyértelműen hatással lehet. Ami jó hír, hogy a járvány valamikor biztosan véget ér, egyelőre az ismeretlen csak, hogy ez mikor, milyen ütememben alakul.

Motorsport gazdasági hatások

Nagyon bonyolult összefüggések feltárásához nincs elegendő háttérinformációnk, ezeknek nagy része egyébként is örökre a színfalak mögött marad. Azonban több forrás is azt taglalja, hogy jelen körülmények hatására egyes csapatok tönkremehetnek. Számos szponzor kerülhet olyan pénzügyi helyzetbe, hogy már nem képesek folytatni egyes istállók, vagy pilóták támogatását. A nehezedő gazdasági helyzetben pedig az anyagiak előteremtése jóval nagyobb kihívást jelent majd a motorsport különböző szereplői számára, mint korábban. Valószínűleg lemorzsolódással kell számolni több szakágban is. Egy gazdasági válság a fizetőképes keresletre, így a helyszíni nézők számára is hatással lesz nagy eséllyel. Tehát nem marad nyomtalanul a több hetes, vagy inkább több hónapos kényszerszünet, előbb-utóbb változást fogunk látni az indulók számában, összetételében. Sőt, komplett sorozatok is megszűnhetnek a következő időszakban. Minél hosszabb gazdasági leállásról vagy lassulásról lesz szó, annál inkább várhatók majd áldozatok a sport világában.

A szervezők lehetőségei

Egy bajnoki sorozat számára adott a nagy kérdés, hogyan tovább? Az a legbölcsebb döntés, ha az adott szezon egy idő után törlésre kerül? Van értelme fél szezonnak? Van reális esély bepótolni az elmaradt fordulókat, vagy azoknak akár csak egy részét azzal, hogy a szezon végét sűrűbbre veszik? Megoldást jelenthet, ha nem ragaszkodnak a naptári évhez, hanem átnyújtják a futamokat a 2021-es évre? Nyilván az FIA is felteszi magának ezeket a kérdéseket, azonban a tervezést komoly kihívássá teszi, hogy nem lehet megjósolni, mikor lehet újra birtokba venni a versenypályákat. Lehet B, C, vagy akár D terveken dolgozni, megjósolhatatlan a folytatás időpontja, egyelőre a kivárás tűnik a legjobb megoldásnak.

raceofchampions.com

Amennyiben nem az optimista forgatókönyv valósul meg, és több hónapos leállással kell számolnunk az autósporban – amire nagy esély van -, akkor mi történik a fennmaradó csonka évben? Az eltolt versenynaptár lehetőségként adódik, már most is vannak olyan sorozatok, akik eleve nem naptári évben gondolkodnak, ilyen például a Formula E. Ez lehet az egyik követendő út. Zárt kapus versenyeket is rendezhetnének a szervezők, mivel ezekre vélhetően valamivel előbb lenne lehetőség, mint a hagyományos lebonyolításra. Azonban nem valószínű, hogy ezt meg tudják lépni, hiszen a népszerű sorozatok esetén érezhetően hiányzik majd a látogatóktól származó jelentős bevétel. Ráadásul a TV előtt ülve sem ugyanaz az élmény helyszíni nézők nélkül.

Számíthatunk esetleg hiánypótló sporteseményekre? Ha az idei évben már nem indul el egy sorozat, és inkább a teljes 2021-es visszatérést választja, a motorsport után érdeklődők igényeit más rendezvények elégíthetik ki. Akár az olyan korábbi kezdeményezések, mint például egy Race of Champions (ROC), amely ügyes időzítéssel akár így jóval nagyobb nézettséget produkálhat. De ha valaki időben lép, kellően kreatív ötlettel jön elő, látványos programot szervez, akkor jelentős mennyiségű érdeklődőre tehet szert ebben a változó helyzetben. Teljesen új mini bajnokságok jöhetnek létre, pár hétig, vagy néhány hónapig tartó szériák indulhatnak, esetleg olyan egyedi eseményeket hirdethetnek meg, amelyek részben, vagy teljesen az ismert versenyzőkre építenek. Persze felmerül, hogy vajon az egyes sorozatok, vagy inkább a pilóták mellett elkötelezettebbek a motorsport rajongók? Egy vadiúj eseménnyel mennyire tartható meg a korábbi nézettség, ha a szervezők sikeresen bevonják a top pilótákat? A virtuális F1 futam során kiderült, amit sejteni is lehetett, nem követik a rajongók bárhová kedvenceiket, igaz, ott sok közkedvelt versenyző hiányzott. Ugyanakkor egy új sorozat új követőket hozhat, amely hacsak részben is, de pótolhatja azokat, akik a régi, megszokott élményekre vágynak.

Mihez kezdenek most a versenyzők?

Amíg nem léphetnek versenypályára kedvenceink, alapvetően két lehetőségük van. Vagy türelmesen kivárják a helyzet rendeződését, netán kifejezetten élvezik is a kényszerpihenőt, vagy az egyetlennek tűnő alternatívát, a szimulátorozást választják. A nagy nevek közül többen nem kívánnak a virtuális versenyeken részt venni, egyelőre nehéz elképzelni például, hogy Hamilton vagy Vettel a monitor előtt ülve vezessen egy járművet. És ez érthető, ugyanis bármennyire is az a cél, hogy egy szimulátor a lehető leginkább élethű legyen, a virtuális versenygépeket nem teljesen úgy kell vezetni, mint a valóságban. Így komoly lépéselőnybe kerülnek azok, akik az elmúlt években a programok sajátosságainak kiismerésére, az apró kis trükkök elsajátítására rengeteg időt szántak.

essentiallysports.com

Ugyanakkor van egy olyan generáció, akik ebbe az offline-online környezetbe születtek bele, akik a járvány előtt is több alkalommal ültek számítógép mögé, ha tehették. A legjobb F1-es példa erre Lando Norris, illetve Max Verstappen, akik rendszeres résztvevői különböző szimulátor versenyeknek. Főként most, hogy nincs is más lehetőségük. Lando egyébként rengeteget profitálhat a kényszerszüneten, ugyanis Twitch csatornáján igazi showmanként mutatja be virtuális kalandjait saját szemszögéből, amely biztos útnak látszik a rajongók számának intenzív növeléséhez. Sok pilóta számára követendő ez az út, talán azt is ki merhetjük jelenteni, hogy ilyen a jövő versenyzője. Ott van a valós és a virtuális pályákon is, közben pedig szórakoztat, leköti a rajongók figyelmét, folyamatos tartalmakon keresztül ápolja velük a kapcsolatot. Óriási lehetőséget rejthet egy versenyző számára az, ha nem csak autóversenyzőként, hanem márkaként tekint magára, közben figyelembe veszi a világban zajló tendenciákat. Lando ezt igen profin csinálja, ráadásul látszólag nagyon élvezi is.

Átveheti Hamilton, vagy Vettel helyét a szimulátoros generáció?

Eljött a magyar szimulátor hős – Bereznay Dani – ideje? Nyerhet nagyobb teret a ma még alig ismert szimulátoros elit? Az bizonyos, hogy ha ma egy profi versenyző úgy dönt, kipróbálja magát a szimulátorozásban, nagyon kemény kihívókra talál a gyakorlott szimulátor versenyzők személyében. Viszont ha a marketing részét vizsgáljuk, egy ismeretlen név nehezen eladható. Ahhoz, hogy ezeket a ma még gyakorlatilag noname srácokat valaki felépítse, hosszú idő kellhet. Megoldásként talán az kínálkozik, ha vegyítik a közismert, népszerű pilótákat a virtuális világ legjobbjaival. Így komolyabb nézettség is elérhető lehet az ismert neveknek köszönhetően, a kevésbé népszerű, online világból érkező versenyzők pedig lépésről-lépésre kivívhatják a nézők tiszteletét, szeretetét. Ha esetleg meglépi ezt akár maga a Liberty Media, ki tudja, többek között a mi magyar fiunknak is lehet esélye a világhírnévre. Akárhogyan is lesz, van rá egy fogadásunk, hogy nem a bahreini futam volt az utolsó közvetített szimulátor „szerű” verseny, mint ahogy arra is, hogy a járvány lecsengése után is jelentősen népszerűbbek lesznek a virtuális autósport események, akár nézőként, akár versenyzőként.

KARTING365 e-Gokart Bajnokság
karting365.hu

Most próbáld ki magad!

Ha már amatőr, vagy profi szinten versenyzel, netán nincs még ilyen múltad, de szeretnéd te is átélni, amit a népszerű pilóták, itt az alkalom, hogy elmerülj a szimulátorozás világában. Amennyiben van már otthon kormányod és pedálod, mielőbb vedd le a polcról és porold le ezeket. Ha még nincs, talán ez a leginkább alkalmas időpont a beruházásra. Ugyanis optimista esetben is hónapokig kell nélkülöznünk az autóversenyeket, miközben tartósan be vagyunk zárva a négy fal közé. Számos neves játékszoftver várja a résztvevőket, akik kipróbálhatják magukat az online térben. Mi magunk is indítottunk egy virtuális gokart sorozatot, a KARTING365 E-Gokart Bajnokság-ot. Figyelem, ez itt a reklám helye! Ebben a kifejezetten bérgokart bajnokságban teljesen egyforma, fix setupos gépekkel lehet körözni, nem kell heteket, hónapokat tölteni azzal, hogy a résztvevők kiismerjék a programot és megtalálják az ideális beállításokat. Mivel nem egy komoly pénzdíjas sorozatról van szó, nem is az a célunk, hogy a világ élmezőnye jöjjön össze a bajnokságban, így a kevésbé gyakorlott szimulátor versenyzőknek is lehet esélye egy jó eredményre. A nevezőknek először a lehető legjobb köridőkre kell törekednie, majd a legjobbak sprintversenyen mérhetik össze tudásukat. Tovább részleteket IDE kattintva találsz a bajnokságról.

Új szokások alakulnak ki a következő időszakban

Ha 1-2 hónap alatt helyreáll a régi rend, akkor az autósport talán megúszhatja további változások nélkül a 2020-as évet. Azonban rezeg a léc, jó esély van arra, hogy több hónapos leállással kell számolnunk. Ebben az esetben viszont több bajnokság 2020-as idénye törlésre kerülhet, egyes szereplők gazdasági helyzete kilátástalanná válhat. Egy-egy kreatív ötlettel lehet pótolni az autósport rajongók kiesett szórakozását, ez nagyban függ attól, hogy egyáltalán születnek-e ilyenek. A szimulátor versenyek egy átmeneti ideig várhatóan jelentősen előtérbe kerülnek, majd a helyzet rendeződése után is vélhetően jóval komolyabb követői, illetve versenyzői bázissal folytathatják tevékenységüket.

Vélhetően sokat fog tanítani nekünk a koronavírus. Amennyiben hónapokig máshogy fogunk élni, mint korábban, az teljesen új szokásokat teremthet. Sokan gondolják úgy, hogy a világ más lesz ezután, amely egyúttal lehetőség is számunkra. Akár igazuk lesz, akár nem, arra jó eséllyel számíthatunk, hogy az autósportra is hatással lesz ez a folyamat. A szimulátorversenyzők ismertségének növekedése, a virtuális versenyzés népszerűségének fokozódása szinte biztosnak tűnik. De mint ahogy a járvány elmúlásának, úgy a virtuális világ térnyerésének is nehezen megjósolható az üteme.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője