MENNYIRE SZÁMÍT A SÚLY A GOKARTOZÁSBAN?
Egyáltalán van jelentősége gokartozás esetén a súlynak?
Emlékszem, hogy amikor még nem gokartoztam versenyszerűen, csak barátokkal, kollégákkal jártunk alkalmanként a pályákra, többször felmerült bennünk a kérdés, hogy mennyit számít, ki milyen nehéz? A 60 kg-os srác idejével reális összemérni a 95 kg-os kolléga idejét? Egyáltalán hátrány, ha valaki súlyosabb? Esetleg van egy pont, ahonnan már hátrányos, ha valaki túl könnyű? Próbáltunk érvelni egymásnak, ami aztán inkább csak poénkodásba ment át. Ha valakinek nem úgy ment, ahogy szerette volna, akkor természetesen egyből a plusz súlyra fogta, de igazából fogalmunk sem volt, hogy pontosan milyen hátrányt jelentek az extra kilók. Utólag vicces belegondolni, hogy akkor szavahihető, szakmájukban jártasnak tűnő, a pályákon dolgozó srácoktól sem olyan infót kaptunk, ami fedi a valóságot.
Mostanra már tudom, a súly egyértelműen számít. Évek óta versenyzem amatőr szinten bérgokarttal, ahol különböző súlykategóriákba lehet nevezni, így megfelelő rálátása nyílik minden résztvevőnek, hogy az egyes súlykategóriákban azonos gokartokkal milyen időket lehet elérni akár az időmérőkön, akár a versenyeken. Ráadásul sokan élnek a lehetőséggel, mint ahogy én is, hogy több súlykategóriában is összemérjék a tudásukat a többi gokartversenyzővel. Ez úgy lehetséges, hogy a nehezebb kategóriákban plusz súlyokkal felsúlyozzák magukat a versenyzők, melyeket a bajnokság szervezői biztosítanak, illetve ellenőriznek. Így tehát az is követhetővé válik, hogy ugyanaz a versenyző mire képes különböző súllyal.
Gokart bajnokság statisztikái
Amit így vizsgálni tudunk, az a bajnokság súlykategóriái közötti időkülönbség, így a továbbiakban a 65, 75, 85, 95 kg-os versenyzők teljesítményét fogom összevetni. Fontos hozzátenni, hogy a következő adatokat rengeteg tényező torzíthatja. A köridők különbségében számít egy-egy gokartpálya karakterisztikája és hossza is. Nem feltétlen tudja minden gokartversenyző ugyanúgy kihozni magából a maximumot egyik, vagy másik súlykategóriában. A versenyek során a gokartok teljesítménye változhat, ez is tud torzítani két verseny között. A kiegyenlített esélyek érdekében a futamok között is előfordul, hogy megváltoztatják a szerelők a gokartok beállításait, ami hatással van az azonos gokarttal nyújtott teljesítményre. A pálya folyamatosan felgumizódik, változhat a tapadás, gyorsulhat a megfutható legjobb köridő, tehát azok a futamok, amelyek később kezdődnek, gyorsabb tempót ígérnek több esetben. Az időjárási változások is hatással lehetnek az eredményekre. Például ha csak eltakarja a napot egy felhő, már akkor is időnként észrevehető, hogy változnak a köridők. A gokartokban található benzin mennyisége is számít, hiszen egy teli tank és egy majdnem üres tank között akár 7-8 kg különbség is lehet. Az időmérős ívek nem mindig egyeznek meg a verseny ívekkel. Elképzelhető, hogy van olyan futam, ahol valaki kifejezetten törekszik az igazán gyors körre a megelőző / következő kör kárára, pusztán azért, hogy az övé legyen a leggyorsabb idő a futam leintése után. Eközben más futamban ezt nem feltétlen teszik meg a versenyzők, így a korrekt összehasonlítást ez szintén nehezíti. Ráadásul az is számít, hogy mennyire alakul ki „vonatozás” egy gokartversenyen, azaz mennyire tartják fel a futamokban egyes pilóták a mezőnyt azért, hogy védjék pozíciójukat, ami az egész „vonat” legjobb idejét befolyásolhatja.
Mindezt tehát lehetetlen belekalkulálni a számításokba, úgyhogy egyrészt marad a személyes tapasztalat, illetve a hosszabbtávú statisztikák alapján végzett elemzések. A következőkben az összehasonlítás alapját két szezonnyi amatőr gokart bajnokság időeredményei képezik. Ezeken a futamokon 270 cm³-es Honda motorral felszerelt Sodi GT4R gokartok álltak rendelkezésre, amelyekkel különböző pályákon zajlottak a küzdelmek. A legtöbb hazai gokartpályán ezekhez hasonló teljesítményű gépek köröznek, tehát az összehasonlítás nagyjából releváns azok számára, akik alkalmanként elmennek gokartozni egyet és szeretnék tudni, hogy mekkora előnnyel, vagy hátránnyal kell számolniuk a súlykülönbségből adódóan.
A módszer, amit alkalmaztam: Megnéztem minden versenyhétvége (azaz a bajnokság jellegéből adódóan sok különböző gokartpálya) esetén, hogy az egyes súlykategóriákban mi volt a versenyen megfutott leggyorsabb kör. Majd megvizsgáltam, hogy az összes (12 db) versenyt figyelembe véve, azonos súlykategóriában mi az éves átlaga a legjobb időknek. Vagyis súlykategóriánként összeadtam minden versenyhétvége legjobb időit és átlagoltam. Így megkaptam, hogy az egyes súlykategóriák esetén mi volt egy teljes szezon átlagos legjobb ideje. Nézzük meg ezt számszerűen is.
A csalhatatlan számok
1. szezon átlagos legjobb körideje teljes szezon alatt (OAGB 2018):
- 65 kg: 31,500 s
- 75 kg: 31,553 s (65 és 75 kg között a különbség: 0,053)
- 85 kg: 31,823 s (75 és 85 kg között különbség: 0,270)
- 95 kg: 31,938 s (85 és 95 kg között különbség: 0,115)
1. szezon átlagos legjobb körideje teljes szezon esetén (TOP4 leggyorsabb pilóta átlaga, OAGB 2018):
- 65 kg: 31,620 s
- 75 kg: 31,678 s (65 és 75 kg között a különbség: 0,058)
- 85 kg: 31,924 s (75 és 85 kg között különbség: 0,246)
- 95 kg: 32,063 s (85 és 95 kg között különbség: 0,140)
2. szezon átlagos legjobb körideje teljes szezon alatt (HCK 2018):
- 60 kg: 31,559 s
- 75 kg: 31,776 s (60 és 75 kg között a különbség: 0,217)
- 85 kg: 31,966 s (75 és 85 kg között különbség: 0,190)
- 95 kg: 32,039 s (85 és 95 kg között különbség: 0,073)
2. szezon átlagos legjobb köridő teljes szezon esetén (TOP4 leggyorsabb pilóta átlaga, HCK 2018):
- 60 kg: 31,693 s
- 75 kg: 31,896 s (60 és 75 kg között a különbség: 0,203)
- 85 kg: 32,051 s (75 és 85 kg között különbség: 0,155)
- 95 kg: 32,133 s (85 és 95 kg között különbség: 0,082)
Vélhetően a 4 leggyorsabb pilóta átlagos legjobb köridőit összevetve reálisabb képet kapunk, mintha mindenhol csak egyetlen versenyzőt vennénk figyelembe, hiszen így kevésbé jelenik meg az egyének közötti különbség. Ezért a TOP4 pilóta eredményeit veszem a továbbiakban figyelembe.
Tehát mennyire számít a súly?
Az látható, hogy a két szezon között komolyabb eltérések is tapasztalhatók, tehát egzakt következtetést nehéz levonni, azonban néhány tanulság azért egyértelműen megállapítható:
- 60 kg felett minden egyes plusz kilogramm időhátrányt jelent (alatta nincs adat)
- a pilóták közötti tudáskülönbség meghatározó a súlykülönbség ellenére is
- A 2. vizsgált szezonban ugyanaz a versenyző lett bajnok a 60 és a 75 kg-os kategóriában is, így ott relevánsabb lehet az összehasonlítás, 15 kg pluszsúly 0,217 másodpercet jelentett → ebből következően 10 kg többlet ~0,145 mp hátrány
A legfőbb tanulság: A számokat elemezve 10 kg pluszsúly nagyságrendileg 0,150 mp hátrányt jelent egy kb 32 mp-es pálya esetén.
Ha ebből indulunk ki és ezt arányosítjuk az egyes helyzetekben, akkor nagyon nem lövünk mellé. Például egy 48 mp-es pályán 10 kg többlet kb másfélszeres, azaz 0,225 mp hátránnyal jár. Egy másik példát nézve egy 32 mp-es pályán 5 kg többlet fele annyi különbséget jelent a 0,150-hez képest, tehát ebben az esetben 0,075 másodperccel számolhatunk.
Záró gondolatok
Én azt javaslom azért, hogy a gokartpályán töltött idő alapvetően ne a számolgatásról szóljon, hanem élvezd ennek a nagyszerű hobbinak, illetve sportnak minden egyes pillanatát, hiszen tényleg van mit. Azonban ha igazán érdekelnek a finomságok, az előbbi számítás jó kiindulópont lehet. Ha pedig kifejezetten célod, hogy még jobban értsd, mi zajlik körülötted, miért gyorsabb nálad a másik srác, hogy érhetnél el te is jobb időket, akkor csatlakozz a KARTING365 Gokart Akadémiához, ahol személyre szabott segítséget kapsz a számodra leginkább előnyös módon és gyakorisággal.
Ha pedig szeretnéd magad kipróbálni versenykörülmények között is, erre is van egy nagyszerű javaslatunk. A KARTING365 Gokart Kupát kezdő szintű gokartosok számára alkottuk meg, ahol különböző súlykategóriákban tudják összemérni tudásukat a versenyzők. Lehetőséget biztosítunk a versenyzésre egyéni szinten sprintfutamokban, vagy 2-3 fős csapatokat alkotva hosszabb távú versenyeken is.
Ha érdekelnek a további részletek kattints az alábbi linkekre:
Sok-sok izgalmas gokartozást kívánok a jövőben és ha gondolod, találkozzunk a pályán személyesen is!
Üdv:
Gábor | KARTING365
0 hozzászólás